" /> " />
X
تبلیغات
رایتل

اموزش ماهیگیری با قلاب ,دانلود رایگان فیلم ها و تصاویر ماهیگیری

ماهیگیری اموزشی و,دانلود فیلمها و تصاویر اموزشی ماهیگیری با قلاب رایگان

شنای ماهی ها در دل کوهستان های کردستان

استان کردستان یکی از استانهای مستعد کشور از نظر میزان بارندگی است وبا این ظرفیت واستعداد به یکی از استانهای پیشرو درپرورش آبزیان تبدیل شده است به گونه ای که اکنون در میان استان های غیر ساحلی کشور مقام سوم کشور را از آن خود کرده است.

تولید ماهی های سرد آبی در استان کردستان و در مزارع، استخرها ومجتمع ها از سال هزار و سیصد و هفتاد و نه کلید خورده است اما پیشینه صید ماهیان گرمابی به دلیل رودها و رودخانه های پر آب دارای پیشینه طولانی است. به گفته مدیر شیلات استان کردستان هم اکنون صد و سیزده واحدکوچک، سه مجتمع بزرگ پرورش ماهی شامل مجتمع پالنگان کامیاران مجتمع سیروان سروآباد ومجتمع قم چقای بیجار در استان کردستان وجود دارد که علاوه بردر آمدزایی و اشتغال ، موجب مهاجرت معکوس روستاییان نیز شده است.میرزایی افزود: پرورش دهندگان ماهی سرد آبی در استان کردستان سالانه سه هزار و دویست تن ماهی سردآبی تولید می کنند. وی با اشاره به اینکه عموما مردم کشورمان از نظر سرانه مصرف ماهی با کشورهای پیشرفته دنیا فاصله زیادی داردگفت: با این اوصاف به لطف راه اندازی شدن مجتمع های پرورش ماهی سرد آبی در استان کردستان سرانه مصرف ماهی از حدود یک کیلوگرم گذشته به بالای چهار کیلو گرم رسیده است.

بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان سرد آبی کشور با نام پلنگان در کنار روستایی به همین نام در شهرستان کامیاران قرار دارد که برای دویست و چهل نفر از اهالی این منطقه به صورت مستقیم و حدود هزار نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است. کاک محمد شصت و پنج ساله از اهالی منطقه پالنگان می گوید : سالهابود که مردم این دیار برای کسب درآمد به حاشیه سایر شهرها وحتی استانهای دیگر می رفتند و روستای ما تقریبا خالی از سکنه شده بود ولی الان با پی بردن به اهمیت چشمه های پرآب این روستا و ساخت مجتمع پرورش ماهی و اشتغال و در آمد ناشی از آن، جوانان ما به شهرهای دور و نزدیک دیگر نمی روند و خدا را شکر در روستا می مانند و کار و تلاش می کنند .آقای عزیزی از پرورش دهندگان پیش کسوت پالنگان کامیاران با ابراز خوشحالی از وضعیت شغلی اش گفت از سال هشتاد و یک با کل خانواده به روستای خودمان برگشته ایم وبه صورت دسته جمعی پرورش ماهی را شروع کردیم و با گذشت زمان الان درآمد خوبی هم داریم.

با توجه به اینکه مجتمع های پرورش ماهی کردستان در کنار چشمه های پر آب در دل کوه ها ساخته می شود گردشگری در این مناطق نیز رشد یافته و مسافران ضمن سفر به این مناطق خوش آب و هوا و منظر زیبا ، مهمان رستوران های محلی می شوند که کباب ماهی غذای اصلی آن است و ماهی ها را در مقابل چشم مشتریان صید و پس از پاک کردن آن کباب می کنند. آقای رحیمی یکی از گردشگرانی که به پالنگان آمده بود گفت خوردن ماهی پرورش یافته از آبهای خروشان اینجا آن هم به این صورت که ماهی با انتخاب مشتری از استخر پرورشی گرفته شده و کباب می شود لذت غیر قابل وصفی دارد که بی نظیر است.

در کنار پرورش ماهی، تکثیر بچه ماهی و حتی ماهیان ترئیتنی یکی دیگر از برنامه های ارزشمندی است که توسط کردستانی ها انجام می شود. آقای نعیمی مسئول مجتمع تکثیر ماهی در منطقه پالنگان گفت: ما وقتی که نیاز پرورش دهندگان به بچه ماهی رااحساس کردیم اقدام به را اندازی این مجتمع کردیم وبا وارد کردن تخم ماهی مورد نیاز از خارج کشور و پرورش دادن آن تارسیدن به وزن متغیر شش تا ده گرم ضمن ایجاد شغل مناسب نیاز پرورش دهندگان را هم برای تامین مواد اولیه برطرف کردیم. از طرفی هم صادرات ماهی هم موضوع مهمی است که در سالهای اخیر در استان کردستان در حال رونق است. اکنون با توجه به این مزایا ساخت بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان سرد آبی خاورمیانه با ظرفیت هزار و پانصد تن در کنار یکی از پر آب ترین چشمه های کشور با دبی پنج هزار لیتر در ثانیه و در نقطه صفر مرزی در حال اجرا است فاز اول این مجتمع با نام سیروان و باظرفیت چهارصد و پنجاه تن اکنون به بهره برداری رسیده است و در صورت اجرای فاز دوم آن نیز ضمن تولید هزار و پانصد تن برای هزار و دویست ونفر نیز شغل ایجاد می شود میرزایی مدیر شیلات استان کردستان با بیان اینکه علاوه بر ماهی سرد آبی ، ماهیان گرم آب از دریاچه های پشت سدها و رودخانه های استان کردستان برداشت می شود گفت: هم اکنون در این بخش از منابع آبی استان کردستان بیش از سه هزار و پانصد تن ماهی گرم آبی توسط پانصد و چهل صیاد استحصال می شود.

به هر حال با توجه به منابع بزرگ آبی خدادادی استان کردستان و سدهای ایجاد شده و در حال ساخت، چشم اندازی که برای این استان در نظر گرفته شده رسیدن به تولید سالیانه هجده هزار تن ماهی است که اگر به بحث مکانیزاسیون بهای بیشتری داده شود رسیدن به آن مهم در آینده نزدیک دور از دسترس نخواهد بود

منبع سایت صدا وسیمای جمهوری اسلامی مرکز کردستان

تاریخ ارسال: چهارشنبه 2 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 08:31 ب.ظ
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد