" /> " />
X
تبلیغات
رایتل

ماهیگیری, اموزش ماهیگیری با قلاب ,پرورش ماهی

ماهیگیری با قلاب, ماهیگیری با تور,,ماهیگیری اموزشی,ویدئوهای ماهیگیری

نقش ماهی پرورشی در افزایش صادرات غیر نقتی

مهر گزارش می دهد:
گیلان مقام نخست مزارع خصوصی پرورش ماهیان گرم آبی در کشور/ لزوم آبزی پروری مسئولانه و مدرن در جامعه
رشت - خبرگزاری مهر: در حال حاضر استان گیلان مقام نخست مزارع منفرد ( خصوصی ) پرورش ماهیان گرم آبی و تولید بچه ماهی کشور را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، این خطه از شمال ایران به دلیل منابع آبی فراوان و هوای مناسب بستر خوبی برای توسعه آبزی پروری در کشور به شمار می رود.

یک پرورش دهنده ماهیان گرم آبی در این باره می گوید: فرصت سرمایه گذاری شیلاتی در تمامی شهرستان های استان گیلان بی بدیل است.

محمد جواد کاظمی افزود:  پرورش ماهی نقش مهمی در ایجاد اشتغال، تولید ثروت، کاهش نرخ بیکاری در مناطق روستایی و غیره  دارد.

یک کارشناس مسائل شیلاتی نیز گفت: در حال حاضر  50 درصد مزارع پرورش ماهیان گرم آبی گیلان زیر یک هکتار  و بیشتر  این مزارع  در جوار منازل روستایی قرار دارند.

محمد مهرابی افزود: این مزارع نقش مهمی در ایجاد اشتغال، افزایش درآمد خانوار روستایی،  کاهش نرخ بیکاری و پویایی اقتصادی  دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه آبزی پروری می تواند به امنیت غذایی کشور ها کمک کند، اذعان داشت: آبزی پروری توانسته به طور غیر مستقیم به عمران و توسعه روستاها، ارتقا سلامت جامعه، ایجاد فرصت های شغلی برای مردم روستا، ایجاد ثروت و مهمتــر از همه توزیــع موزون کار و به تبع آن افزایش ثروت و افزایش درآمد جامعه روستایی و در نتیجه توازن منطقه ای گام بردارد.


آبزی پروری از ساده ترین و اقتصادی ترین راه های تولید پروتئین است

به هر ترتیب آبزی پروری یکی از ساده ترین و اقتصادی ترین راه های تولید پروتئین است، میزان تبدیل غذا به گوشت در آبزیان به مراتب بیشتر از سایر جانوران پرورشی است.

برخی از آبزیان پرورشی می توانند برای تامین نیازهای غذایی خود از مواد آلی پوسیده، مازاد غذایی انسان و از همه مهمتر تک سلولی های گیاهی و جانوران ریز آبی استفاده کنند.

بنابراین میزان بهره برداری از آبزیان پرورشی در واحد سطح معمولا از تولیدات کشاورزی بیشتر است، در هر هکتار استخر آبزیان گرم آبی با توجه به مدیریت مناسب می توان سالانه 3 تا 8 تن برداشت کرد، برای ماهیان سرد آبی این مقدار 10 تا 15 کیلوگرم در متر مربع است.

بدون شک بسیاری از منابع آبی در کشور وجود دارند که بلا استفاده هستند و از این منابع می توان برای تولید ماهی یا سایر آبزیان استفاده کرد بدون اینکه تغییر کمی یا کیفی چشمگیری در آنها به وجود آید.

 در سطح کشور به ویژه در استانهای شمالی تعداد آبگیرهایی که از آنها استفاده های غیر از برداشت آب برای کشاورزی صورت نمی گیرد، فراوان اند.

همچنین باید اذعان کرد که  پروتئین آبزیان در مقایسه با سایر پروتئین های حیوانی پر ارزش تر، مفید تر و قابل هضم تر است.

معاون تکثیر و پرورش آبزیان شیلات گیلان در این ارتباط گفت: هم اکنون  60 درصد مزارع خصوصی پرورش ماهیان گرم آبی کشور در این استان قرار دارند.

ابراهیم بیگ تن تعداد مزارع  پرورش ماهی گرم آبی کشوری و استانی را به ترتیب پنج هزار و 979  و  چهار هزار و 239  مزرعه دانست و افزود: گیلان مقام نخست مزارع منفرد ( خصوصی ) پرورش ماهیان گرم آبی و تولید بچه ماهی کشور را دارد

وی اظهارداشت: تعداد مزارع منفرد گیلان چهار هزار و 329  مزارعه منفرد با مساحت هفت هزار و 140 هکتار  بوده که سالانه  30 هزار تن انواع ماهیان گرم آبی در این مزارع تولید می شود.


سالانه 30 هزار تن ماهی در مزارع خصوصی پرورش ماهیان گرم آبی گیلان تولید می شود

معاون تکثیر و پرورش آبزیان شیلات گیلان ادامه داد: میزان تولید مزارع  پرورش ماهیان گرم آبی استان نسبت به سال گذشته 13 درصد رشد را نشان می دهد.

به هر تر تیب آبزی پروری در گیلان به دلیل شرایط آب و هوای مناسب و سابقه طولانی مدت پرورش ماهی از حیث اقتصادی بسیار توجیه پذیر است.

گیلان در سال 1295  برای نخستین بار تکثیر ماهیان خاویاری را تجربه کرد  و همینطور در سال 1350 نخستین مجتمع پرورش ماهیان گرم آبی ( سفید رود) در این استان ایجاد شد.

یک پرورش دهنده ماهیان گرم آبی ضمن اظهار رضایت از شغل خود گفت:  توسعه شیلات در استان به ویژه در مناطق روستایی توجیه پذیر است.

محمد رحمانی در ادامه ارزش افزوده  صنعت آبزی پروری را بسیار بالا دانست و افزود: با صادرات بچه ماهی و ماهی مولد به کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان و سایر کشورها می توان ارز زیادی را وارد کشور کرد.

با توجه به تلاش بخش خصوصی به جهت تولید ماهیان گرم آبی شیلات نیز برای افزایش تولید برنامه های همچون تجهیز و برق دار کردن مزارع، اصلاح نژاد ماهیان مولد و ارائه تسهیلات به بخش  دارد.

مدیرکل شیلات گیلان در این زمینه گفت: شیلات نقش مهمی در جهت رفع معضل بیکاری و اشتغال در استان دارد بنابراین باید از این فرصت به نحو بهینه بهره جست.

حجت سعیدی افزود: گیلان با بهره گیری از نوار ساحلی و استفاده از منابع آب های داخلی ظرفیت های بالفعل و بالقوه بسیار فراوان و مناسبی در زمینه صنعت شیلات و آبزیان دارد.

وی اظهارداشت: این قابلیت های صید و صیادی، تکثیر و پرورش آبزیان در آب های داخلی و صنایع شیلاتی از جنبه اقتصادی برای کشور حائز اهمیت است.

مدیرکل شیلات گیلان گفت: چرخه تولید تا مصرف آبزیان به لحاظ اشتغال زایی بالا و نقش آن در صنایع بهره برداری و تولید و تشکل های مردمی و تعاونی های تولیدی و خدماتی به عنوان یکی از زیربخش های اقتصادی بسیار پُررنگ و نمایان است.

وی تاکید کرد: به این دلیل شیلات در کشور می تواند اهمیت بسزایی در اهداف برنامه ای برای رفع معضل بیکاری و اشتغال داشته باشد.

سعیدی در ادامه به صادرات و ارز آوری شیلات اشاره کرد و یادآورشد: در صورت برنامه ریزی صحیح و شایسته در صنعت شیلات می توان دورنمای مناسبی را در بخشی از چرخه های اقتصادی در سطح ملی و بین المللی انتظار داشت.

وی در ادامه اذعان داشت: مجوزهای که هم اکنون سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان برای پرورش ماهیان گرم آبی صادر می کند در هر هکتار پنج تن محصول بوده که این میزان حداقل هشت تن در هر هکتار باید باشد.

 

میزان تولید ماهیان گرم آبی تا پایان برنامه پنجم توسعه 70 هزار تن اعلام شد

مدیرکل شیلات گیلان پیش بینی تولید در بخش ماهیان گرم آبی تا پایان برنامه پنجم توسعه را 70 هزار تن اعلام کرد و بر ضرورت توسعه صنعت آبزی پروری در استان تاکید کرد.

به هر حال آب بندانها به عنوان مخازن ذخیره سازی آب برای مصارف کشاورزی و آبزی پروری از جایگاه اقتصادی خاصی در استان برخوردارند، یکی از جنبه ‏های بهره برداری از آب‏ بندانها پرورش ماهی است.

 همچنین بهره‏ گیری از زیبایی‏ های طبیعی آب بندانها می‏ تواند گامی برای توسعه اکوتوریسم باشد بنابراین شناخت نقش آب‏ بندانها و چگونگی بهره برداری از آنها در راستای تحقق اهداف توسعه اقتصادی، ضروری است.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: آبندانهای شمال علاوه بر تامین آب کشاورزی و صید ماهی نقش مهمی در طراوت طبیعت دارند.

حسن خسته بند افزود:  آب بندانها همچنین زیستگاه میلیون ها پرنده مهاجر در فصول مختلف است.

وی اظهارداشت: آب بندانها یکی از منابع مهم تامین آب برای اراضی شالیزاری است که به ازای هر هکتار آب بندان ۵ تا ۶ هکتار زمین شالیزاری آبیاری می شود، در این آب بندان ها پرورش ماهی شغل سودآوری است که بخشی از ساکنان شمال کشور به آن مبادرت می ورزند.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آب بندانها در ایجاد اشتغال و درآمد برای روستائیان نقش مهمی ایفا می کنند، یادآورشد: آب فراوان و رودخانه‏ هاى متعدد و وجود دریاى خزر زمینه بسیار مناسبى براى پرورش آبزیان را فراهم آورده است.

 وی در ادامه اذعان داشت:  دریاى خزر، رودها و آب‏ بندانهاى استان از مراکز مهم پرورش ماهى و تولید گوشت سفید هستند.

یک کارشناس تغذیه به مهر گفت: از نظر تغذیه ای ماهی به عنوان یک منبع مهم پروتئین به شمار می رود به ویژه در جائیکه دیگر منابع پروتئین حیوانی گران قیمت یا کمیاب هستند.

 فاطمه علیزاده افزود: بر اساس آمار سازمان خوار و بار جهانی فرآورده های ماهی  19 درصد پروتئین مصرفی کشورهای در حال توسعه را تشکیل می دهند.

وی اظهارداشت: این رقم با اینکه متوسط یا میا نگینی از سطح جهانی را نشان می دهد اما نا همگنی و عدم تجانس زیادی که در سطح ملی یا محلی وجود دارد را منعکس نمی کند.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: ماهی از منابع مهم اسیدهای چرب است که برای رشد مغز و بدن انسان بسیار مفیدند، بنابراین اهمیت ماهی به عنوان یک فاکتور اصلی در رژیم غذایی جمعیت در حال حاضر به طور وسیعی مورد توجه قرار گرفته است.

نقش مهم شیلات در اشتغال و درآمدزایی/ لزوم توجه به زیرساخت های پرورش و صید آبزیان

بدون شک نقش شیلات در تامین بخش عمده ای از پروتئین با ارزش جامعه و حصول منابع ارزی و درآمد ملی بر هیچ کس پوشیده نیست و توسعه زیرساخت  های این بخش می تواند کمک بسیار زیادی به اشتغال، ارزآوری، تامین آبزیان مورد نیاز و درآمدزایی باشد.

یک کارشناس صید و صیادی در این باره گفت: شیلات صنعت شیلات می تواند نقش بسیار مهمی در درآمدزایی، اشتغال و تامین نیازهای پروتئینی مردم داشته باشد.

علی رسولی افزود: جلوگیری از واردات و همچنین نقشی که در اشتغال مستقیم و غیرمستقیم افراد به فعالیت ماهیگیری، ایجاد صنایع جنبی و ساخت وسایل و ابزارآلات صید و سایر تاسیسات وابسته در حاشیه دریا ایجاد می کند از دیگر مزیت های صنعت شیلات است.

وی اظهارداشت: استان گیلان با داشتن افزون بر 300 کیلومتر مرز آبی و رودخانه ای از نقاط مهم اقتصادی در صید و تولید انواع آبزیان محسوب می شود.

این کارشناس شیلات با بیان اینکه ایجاد اشتغال برای جوانان از دیگر مزیت های صید و صیادی است، یادآورشد: مقامات و مسئولان استانی و کشوری باید به این موضوع توجه کنند که توسعه زیرساخت های صید و صیادی باید از اولویت های مهم آنان باشد.

به هر حال آبزی پروری از  زیر بخش های مهم کشاورزی است که بیشترین قرابت را با کشاورزی دارد و هر دو لااقل در آب مشترک هستند و هرجائیکه آبی برای کشاورزی وجود دارد می توان با همزیستی مسالمت آمیز ، ماهی نیز پرورش داد.

 حمل ونقل، نگهداری، عمل آوری، فرآوری، عرضه، بازاررسانی و بازار یابی و به طور کلی ترویج فرهنگ آبزی مصرفی اموری هستند که باید به طور برنامه ریزی شده در راستای این مهم گام برداشت.

نقش ماهی پرورشی در افزایش صادرات غیر نقتی

یک پرورش دهنده ماهی در این رابطه گفت:  گیلان به لحاظ داشتن سواحلی بکر و منحصر بفرد مکانی مناسب برای پرورش انواع آبزیان است.

نصرت الله محمدی افزود:  توجه به زیرساخت های پرورش و صید آبزیان که از راه های مهم تولید درآمد ناخالص ملی، ارتزاق معیشت مردم، افزایش درآمد ارزی و سایر موارد است امر ضروری برشمرد.

وی اظهارداشت: هرگونه تلاش برای افزایش تولید و تامین نیاز داخلی از یک طرف و بازاریابی مناسب و صادرات محصولات شیلاتی قابل رقابت با کشورهای توسعه یافته از طرف دیگر کمک بسیار چشمگیری در چرخه اقتصادی جامعه دارد بنابراین سیاست شیلات باید توسعه هرچه بیشتر و پایدارتر صنعت آبزی پروری در کشور باشد.

به گزارش خبرنگار مهر،  اهمیت آبزی پروری در تامین پروتئین ماهی برای جمعیت رو به رشد جهان، سال به سال در حال افزایش است بنابراین آبزی پروری مسئولانه و مدرن در شرایط کنونی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

تاریخ ارسال: شنبه 21 دی‌ماه سال 1392 ساعت 12:30 ب.ظ
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد